Červené ferrari s povinným zmluvným poistenímKaždý by si mal plne uvedomovať, že ak je niečo povinné, treba to dodržiavať. O to viac, ak to stanovuje zákon a nie napr. morálka. Preto si dnes posvietime na poistenie PZP online, ktoré má byť súčasťou každého motorového, ale aj nemotorového vozidla.  Našťastie niektoré pobočky jednotlivých poisťovní sa nachádzajú skoro v každom meste. Táto informácia je však potešujúca pre tých, ktorí si veci radi vybavujú osobne. Ak máte málo času, tak využite výpočet a kalkulačku z Uzavripzp na PZP online. Tým sa vyhnete osobnému vybavovaniu. Okrem toho vám vie ušetriť mnoho eur, čo určite oceníte, ak nepatríte k nadpriemerne zarábajúcej vrstve obyvateľstva.

Ponúk povinného zmluvného poistenia je veľa

Pokiaľ si myslíte, že musíte akceptovať prvú ponuku, ktorá sa vám naskytne, ste na omyle. Dokonca máte právo vypovedať vašu súčasnú poistnú zmluvu z rôznych dôvodov. Jedným z nich môže byť aj výhodnejšia ponuka. Preto si zaobstaranie PZP dobre zvážte, keďže rozdiely v ňom môžu byť nielen v poistnom krytí, ale aj vo výše poistného, ktorá sa môže líšiť až v stovkách eur.

Informovať sa o rôznych ponukách nebolo nikdy ľahšie. Pokiaľ si čítate tento článok, tak máte prístup na internet. Vďaka tomu si vaše ponuky môžete zistiť v priebehu niekoľkých minút priamo z domu. Je snáď niečo pohodlnejšie? Dokonca ani nemusíte jednotlivé stránky poisťovní navštevovať zvlášť. Prostredníctvom jednej domény, ktorá vám urobí bezplatné a nezáväzné online porovnanie povinného zmluvného poistenia, sa dozviete o všetkom, čo je vám dostupné. Stačí v nej len vypísať technické parametre poisťovaného vozidla a tá vám za počkaním zobrazí vaše možnosti.

Či už preferujete spoločnosti:

  • Allianz,
  • AXA,
  • Kooperativa,
  • Generali,
  • Komunálna poisťovňa,
  • Union

či iné, objektívne porovnanie vám názor zmení. Možno ste si doposiaľ mysleli, že to, čo máte, je najvýhodnejšie. Z omylu sa však viete rýchlo dostať a o poistenie online aj ihneď požiadať a to jedným klikom na vašu vyvolenú ponuku.

Nie je ponuka ako ponuka

ZrážkaMožno si myslíte, že všetky ponuky sú rovnaké, veď v čom sa môžu líšiť okrem ceny? Nie je to tak. Najprv si teda zmieňme spoločné znaky všetkých produktov a potom pristúpime k výrazným rozdielom. Nielen ľudia totiž musia rešpektovať zákony. Musí ich rešpektovať aj každá spoločnosť, pokiaľ chce na Slovensku prežiť.  To platí aj pre všetky poisťovne, ktoré musia dodržiavať zákonom stanovené poistné krytie plynúce z PZP. Konkrétne každá z nich musí byť schopná zaplatiť za materiálne škody, ktoré by ste mohli spôsobiť až do 1 milióna eur. Škody však môžete spôsobiť aj na zdraví a tie môžu vyjsť na oveľa viac. Preto zákon nariaďuje krytie v hodnote 5 miliónov eur. Žiadna poisťovňa nemôže túto hodnotu znížiť, iba ak zvýšiť.

V čom sa teda jednotlivé ponuky líšia? Napriek tomu, že každé povinné zmluvné poistenie musí rešpektovať zákon, nikde nie je napísané, že si ponuky nemôže rozšíriť. Môže to byť napr. tým, že zvýšia hodnotu poistného krytia alebo pribalia k základnému balíčku aj iné poistné udalosti, ktoré by nechránili len tých, ktorých poškodíte, ale už aj vás. Napr. také Generali, Komunálna poisťovňa a Kooperativa vám pribalia aj havarijné riziká. Niekde si môžete vybrať, ktoré to bude, v posledných dvoch vám automaticky dajú úraz vodiča, posádky a poškodenie batožiny. Paradoxne, možno by ste čakali, že cena takéhoto povinného zmluvného poistenia online bude tá najvyššia. Nie je to však tak a online porovnanie vám to dokáže. Tieto 3 poisťovne patria k jedným najčastejšie žiadaných práve kvôli pomere ceny a poistného krytia.

Čo poistiť?

PZP sa vzťahuje na skoro všetky motorové a nemotorové vozidlá, napr.:

Presné znenie toho, ktorý prostriedok je nutné poistiť nájdete aj priamo v zákone. Môžeme vám však dať jeden tip, podľa ktorého sa riadiť. Poistíte si všetky prostriedky, ktoré by mohli svojou prevádzkou spôsobiť škodu či už na majetku alebo na zdraví a potrebujú technický preukaz. Takisto by sme chceli zdôrazniť, že na to, aby ste si ho uzatvorili, vozidlo nemusí mať EČV, ako sa mnohí mylne domnievajú.

Kto ho ignoruje, zaplatí

AutoNovinkou pre nikoho nebude ani to, že kto nerešpektuje zákony, tak si za to bude musieť zaplatiť. Ako u nás, tak aj v zahraničí, pretože aj tam je PZP online nutné. Na Slovensku sa jeho platnosť preukazuje zelenou kartou, za hranicami taktiež. Rozdiel v oboch prípadoch je ten, že pri neplatnosti si na Slovensku zaplatíte menej. U nás môžu pokuty siahať do 300 eur, v susedných štátoch môže ísť aj o tisíce. Vo Veľkej Británii vám dokonca môžu zabaviť vozidlo. To by ste určite riskovať nechceli.

Platnosť môže na podnet skúmať aj Obvodný úrad. Ak sa udanie osvedčí hoc aj do 3 rokov, pokuta v hodnote 3 330 eur vás neminie. Iným požieračom vašich peňazí môže byť udalosť, ktorá môže ovplyvniť aj vašu psychiku. Ide o spôsobenie dopravnej nehody prípadne škodovej udalosti. Bez toho, aby mal váš prostriedok toto zabezpečenie platné, budete musieť zaplatiť všetky škody, ktoré spôsobíte, z vlastných zdrojov.

Viac informácií o povinnom zmluvnom poistení sa dočítate aj na Reddite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *